قوانین ثبت شرکت در ایران

قوانین ثبت شرکت در ایران

قوانین ثبت شرکت در ایران

قبل از توضیح در خصوص قوانین ثبت شرکت باید گفت، کلمه شرکت به معنی شریک شدن با یکدیگر در کاری مشخص است. شرکت یک نهاد قانونی با فعالیت‌های مخصوص تجاری و بازرگانی است که بین یک شخص حقیقی یا حقوقی و یا ترکیبی از هر دو تشکیل می‌شود. برای فعالیت تجاری قانونی و استفاده از پشتوانه‌های حقوقی باید اقدام به ثبت شرکت کرد.

بهترین روش انجام فعالیت‌های تجاری و غیر تجاری، ثبت شرکت تجاری و یا ثبت موسسه غیر تجاری است. “ثبت شرکت” مزایا و معایبی دارد، که مزایای ثبت شرکت بر معایب آن برتری دارد. این معایب یا مشکلات حتماً ایجاد نمی‌شود و یا برای تعداد محدودی از شرکت‌ها مشکل ساز می‌شود، و صد البته اگر بر اساس قانون فعالیت شرکت انجام شود هیچگاه دچار مشکل نخواهد شد.

هر کشوری برای ثبت شرکت قوانین خاصی را دارا می‌باشد و این موضوع درباره ایران هم صادق است. در این نوشتار به طور مختصر به بررسی قوانین ثبت شرکت در ایران می‌پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه ثبت شرکت‌ها با کارشناسان ثبت نارین با شماره ۸۸۲۳۱۰۰۲ ۰۲۱ تماس بگیرید.

 

قوانین ثبت شرکت در کشور ایران

 

مزایای ثبت شرکت

فعالیت به صورت قانونی:

با ثبت شرکت کلیه فعالیت‌‌های شرکت تجاری به صورت رسمی و قانونی انجام می‌شوند. در نتیجه اعتبار بیشتری خواهند یافت. افراد تمایل بیشتری برای همکاری با شرکت‌های ثبت شده دارند.

 

مسئولیت شرکا و جلب اطمینان اشخاص ثالث:

مسئولیت مالی و حقوقی تمام فعالیت‌های یک شخص حقیقی به عهده خود شخص است. در شرکت ثبت شده اعضای هیأت مدیره و شرکا درباره همه اعمال شرکت در برابر اشخاص ثالث مسئولیت داشته،و ملزم به پاسخگویی از طریق قانون هستند. بنابراین همه مسئولیت‌ها به عهده یک نفر نخواهد بود. این موضوع به نفع تک تک شرکا و از طرفی اشخاص طرف معامله با شرکت نیز خواهد بود و موجب اطمینان بیشتر اشخاص و شرکت‌ها جهت تعامل با شرکت ثبت شده خواهد شد.

 

حمایت قانون از حقوق تمام طرفین شرکت (شرکا، کارمندان و طرفین همکار)

در زمینه‌ی شراکت شرکا بدون شک شراکت به صورت حقوقی نسبت به شراکت به صورت شخصی به نفع همه شرکا خواهد بود. با ثبت شرکت تمام جزئیات، مقدار درصدهای سهام و سایر حقوق شرکاء به صورت قانونی و مکتوب در اساسنامه و سایر اسناد شرکت قید شده و قابل استناد است. بنابراین در پیشامدهایی همچون اختلافات احتمالی مابین اعضاء و همچنین در مقابل اشخاص ثالث روند حل اختلافات و مشکلات نسبت به شراکت شخصی بسیار ساده‌تر و مدون و از طریق قانون قابل پیگیری خواهد بود.

قوانین ثبت شرکت

شرکت کردن در مناقصه‌ها و مزایده‌‌ها

همه ساله مناقصه‌ها و مزایده‌های بزرگ و مهم بسیاری به صورت دولتی و خصوصی برگزار می‌شود که در آن سازمان‌های عمومی و شرکت‌های بزرگ، خرید و ارائه کالا یا خدمت مورد نیاز خود را به رقابت و مسابقه می‌گذارند که سود و درآمد سرشاری برای طرفین این معامله به همراه خواهد داشت. تقریبا شرکت در اکثر مناقصه‌ها و مزایده‌های مهم تنها به صورت شخص حقوقی (شرکت ثبت شده) امکانپذیر است. بنابراین یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت امکان حضور در مناقصه‌ها و مزایده‌ها و برخورداری از مزایای اینگونه از معامله‌ها است.

 

ایجاد نمایندگی رسمی

اغلب شرکت‌های معتبر برای پیشگیری از مشکلات قانونی و حقوقی احتمالی مایل به اعطای نمایندگی به شرکت‌های ثبت شده‌اند. با اشخاص حقیقی همکاری نمی‌کنند و یا در صورت همکاری شرایط سخت‌تری را نسبت به شرکت‌ها برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. بنابراین ثبت شرکت راه مناسبی برای اخذ نمایندگی شرکت‌های مهم و فعالیت به عنوان زیر مجموعه یک برند معتبر می‌باشد.

 

اطلاع رسانی شفاف و جلب اعتماد مشتری

تمام سوابق و اطلاعات با اهمیت یک شرکت از جمله

تاریخ ثبت،

اسامی تمام اعضای هیئت‌مدیره و سِمت آن‌ها،

دارندگان حق امضاء،

نشانی قانونی شرکت،

موضوع فعالیت شرکت،

شعبه‌های شرکت،

میزان سرمایه ثبت شده

و هرگونه تغییرات شرکت

به صورت کامل در روزنامه رسمی کشور ثبت می‌شود و قطعا چنین شفافیتی موجب جلب اعتماد مشتریان و افزایش اعتبار شرکت خواهد شد.

 

ثبت رسمی سابقه شرکت و بهره‌برداری از عنوان شرکت

با ثبت شرکت به علت ثبت رسمی تاریخ آغاز فعالیت شرکت، با گذشت زمان و بیشتر شدن مدت فعالیت، اعتبار شرکت نیز افزایش پیدا می‌کند. که می‌تواند به شرکت اعتبار بخشیده و باعث اعتماد و شناخته شدن شرکت بین اشخاص و اصناف باشد.

 

اخذ مجوزهای مورد نیاز، امتیازات و اعتبارات گوناگون مانند دریافت وام

در بسیاری از موارد امتیازات و اعتبارات دولتی، انواع وام‌های بانکی و مجوزهایی که دریافت آن از ارگان‌ها و نهادهای دولتی برای انجام فعالیت‌های مختلف الزامی است تنها به شرکت‌های ثبت شده تخصیص می‌یابد و اشخاص حقیقی از دریافت چنین مزایایی بی‌بهره هستند.

معایب یا مشکلات احتمالی ثبت شرکت

پرداخت مالیات:

در پایان هر سال مالی، شرکت‌های ثبتی ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره‌ دارایی و پرداخت مالیات هستند.

تعیین مقدار مالیاتی که هر شرکت موظف به پرداخت آن است به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند: تکمیل صحیح دفاتر مالیاتی، ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی، میزان درآمد شرکت و سود خالص کسب شده در پایان سال مالی و…

به موجب عدم رعایت هر یک از این موارد، مالیات اشتباه محاسبه می‌شود. شرکت مجبور به پرداخت مالیات اضافی می‌گردد.

همچنین اگر شرکتی در طول سال مالی خود فعالیتی نداشته باشد می‌تواند در پایان سال اظهارنامه عدم فعالیت به دارایی ارائه کند. در این صورت به کلی مشمول مالیات نخواهد شد.

 

پر کردن دفاتر مالیاتی:

هر ساله تمام شرکت‌های ثبتی، موظف به تکمیل دفاتر مالیاتی پلمب شده خود و اظهار آن به اداره‌ مالیات هستند. بر خلاف تصوری که در بین برخی از افراد وجود دارد، تکمیل این دفاتر کار پیچیده‌ای نیست و تنها کافیست مواردی چون درآمدها، هزینه‌ها، بدهی‌ها، اصطحلاک‌ها و… را با دقت و به صورت شفاف در دفتر ثبت کرد.
همچنین مراحل اخذ دفاتر مالیاتی و ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی بسیار ساده است و اگر آشنایی کافی با مراحل انجام این کارها نداشته باشید می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک انجام آن را به موسسه‌های خدمات ثبت شرکت (مانند ثبت ایلیا) بسپارید.

 

پرداخت حقوق و بیمه کارمندان:

طبق قانون کار، شرکت‌های ثبت شده، موظف به بیمه کارکنان هستند. بنابراین کارفرما علاوه بر پرداخت حقوق ماهیانه باید درصدی از حق بیمه کارمند خود را نیز پرداخت کند. کارفرمای حقیقی مانند کارفرمای حقوقی(شرکت‌های ثبت شده) موظف به پرداخت حقوق و بیمه است. در این مورد تفاوتی وجود ندارد.

 

داشتن محل کار مشخص (نشانی قانونی):

برای ثبت شرکت داشتن یک نشانی به عنوان محل شرکت الزامی‌ست. در سه ماه اول ثبت شرکت در صورت نداشتن یک دفتر کار مستقل می‌توان از نشانی منزل استفاده کرد؛ اما پس از آن و در هنگام تشکیل پرونده‌ مالیاتی و اخذ کد اقتصادی باید نشانی یک مکان تجاری با سند یا اجاره‌نامه به نام شرکت ارائه داد.
هر چند در ابتدای فعالیت نیاز به ملکی به عنوان دفتر شرکت نیست و با اجاره یک اتاق از یک شرکت تجاری و ارائه اجاره‌نامه آن به اداره دارایی و اعلام نشانی می‌توان شرکت را بدون مشکل و با هزینه کم اداره نمود.

 

هزینه‌های اولیه راه‌اندازی یک شرکت:

هزینه‌ راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار ثبت شده، بیشتر از کسب و کار شخصی است. هزینه‌هایی مانند اجاره محل شرکت، خرید وسایل و لوازم اداری، هزینه‌های قانونی ثبت شرکت و…
با توجه به مزایا و امتیازاتی که شرکت‌های ثبت شده دارند، پس از مدتی فعالیت مفید، سود به دست آمده از فعالیت‌‌های تجاری صحیح و اصولی، هزینه‌های اولیه ثبت شرکت را جبران خواهد کرد.

 

آشنایی اولیه با قانون تجارت:

یکی از علت‌های تردید در ثبت شرکت یا عدم انجام آن، ترس از عدم آشنایی با قانون تجارت و موارد تخصصی آن است.
برای رفع این مشکل با صرف کمی زمان و مطالعه قانون تجارت و جستجوی مقالات متعددی که در سایت‌های گوناگون پیدا می‌شود، می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و هر زمان که نیاز داشته باشید می‌توانید از مشاوره‌ وکلای موسسه‌هایی (مانند ثبت ایلیا) که خدمات مرتبط با ثبت شرکت‌ها را ارائه می‌دهند بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید: اقدامات ضروری بعد از ثبت شرکتفعالیت‌هایی که قبل از ثبت شرکت نیاز به اخذ مجوز دارندقانون تجارت

قوانین ثبت شرکت

چه نوع شرکت‌هایی در قانون تجارت ایران پیش‌بینی شده‌اند؟

ماده ۲۰ قانون تجارت ایران شرکت‌های تجاری را به ۷ نوع تقسیم می‌کند:

شرکت سهامی
سهامی خاص
سهامی عام
شرکت با مسئولیت محدود
تضامنی
مختلط غیر سهامی
مختلط سهامی
نسبی
تعاونی تولید و مصرف

این شرکت‌ها را بر اساس روابط شرکا با هم و نسبت به اشخاص ثالث به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد:

شرکتهایی که مسئولیت و تعهد شرکاء محدود به سرمایه شرکت بوده و شرکاء بیشتر از آن مسئولیتی نخواهند داشت. مانند شرکت‌ سهامی و شرکت با مسئولیت محدود.
شرکت‌هایی که شرکاء در برابر طلب‌کاران و اشخاص ثالث ضمانت هم دارند. مانند شرکت‌‌های تضامنی و نسبی.
شرکت‌هایی که با ترکیب دسته‌بندی ۱ و ۲ تشکیل می‌شوند. مانند شرکت‌های مختلط.
شرکت‌هایی که سوددهی و میزان سرمایه آن‌ها در اولویت نیست و بیشتر جهت رفاه بیشتر و تهیه مایحتاج مورد نیاز شرکاء و بحث تعاون تشکیل می‌شوند. مانند شرکت تعاونی تولید و مصرف.
بیشترین درخواست ثبت برای فعالیت‌‌های تجاری در ایران مربوط به (ثبت شرکت سهامی خاص)، (ثبت شرکت با مسئولیت محدود)، (ثبت شرکت تضامنی)، (ثبت شرکت تعاونی تولید و مصرف) و برای فعالیت‌‌های غیر تجاری (ثبت موسسه) می‌باشد.

اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری

 

 

برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه ثبت شرکت‌ها با کارشناسان ثبت نارین با شماره ۸۸۲۳۱۰۰۲ ۰۲۱ تماس بگیرید.

1 دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سلام مطلب خیلی خوب و مفیدی بود. به نظرم برای ثبت شرکت در مرحله اول نیاز هست یک لوگو یا نماد طراحی بشه تا هویت شرکت رو به خوبی نمایش بده… برای طراحی لوگو از وبسایت https://aniltarh.ir میتونید کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.©2021 ثبت نارین | سامانه تخصصی ثبت شرکت, ثبت برند و رتبه بندی شرکت ها