چرا استارتاپ ها باید شرکت ثبت کنند؟

لزوم ثبت شرکت برای استارتاپ ها

ثبت شرکت استارتاپ

 

چرا استارتاپ ها باید شرکت ثبت کنند؟

 

چرا استارتاپ ها باید شرکت ثبت کنند؟

در این مقاله قصد داریم نحوه ثبت شرکت استارتاپ و قوانین آن را بطور مختصر شرح دهیم.

دنیای تکنولوژی و استارتاپ‌ها هر روز در حال پیشرفت و معرفی ایده‌های جدید هستند.

در همه دنیا این اتفاق با سرعت خیلی بالا در حال شکل‌گیری است و ایران هم در این راستا درحال رشد و رقابت است.

هر روز ایده‌ها و کسب و کارهای جدید و نوپایی از طریق استارتاپ‌ها مطرح می‌شوند که در نهایت به یک بیزینس پر درآمد تبدیل می‌شوند.

کسب و کارهای نوپا حداقل از دو نفر یا بیشتر تشکیل می‌شوند. این کسب و کارها در ابتدا معمولا بر اساس دوستی و رفاقت شکل می‌گیرند، ولی پس از مدتی دوستان صمیمی همکار، در یک استارتاپ به این واقعیت پی می‌برند که لازم است روابط آن‌ها در چارچوب سند حقوقی مکتوب و سهم و امتیاز هر یک از طرفین مشخص شود.

متقاضیانی که در یک استارتاپ فعالیت می‌کنند برای سازماندهی فعالیت‌های خود به فکر تاسیس و راه‌اندازی یک شرکت می‌افتند.
بر اساس قانون تجارت لازم است برخی از فعالیت‌ها مانند بازاریابی، فروشندگی، فعالیت‌های نمایشگاهی، عملیات واسطه‌ای و… از طریق شرکت‌های تجاری انجام شوند.

ثبت شرکت برای ادامه فعالیت‌ها به صورت قانونی الزامی است. هر شرکتی برای اینکه رسمیت و اعتبار یابد و شخصیت حقوقی پیدا کند، باید ثبت شود.

قوانین ثبت شرکت استارتاپ

۱-  ماده ۱۹۵ قانون تجارت می‌گوید: ثبت کلیه شرکت‌های مذکور در این قانون الزامی و تابع جمیع مقررات ثبت شرکت‌ها است.
۲-  برابر قانون ثبت‌اسناد، ثبت شرکت‌نامه‌ها اجباری است. طبق ماده ۴۷ قانون ثبت در نقاطی که در اداره ثبت‌ اسناد و املاک دفاتر رسمی موجود است، وزارت عدلیه مقتضی باید بداند ثبت اسناد ذیل اجباری است:
الف- کلیه عقود و معاملات راجعه به عین یا منافع اموال غیرمنقوله که در دفتر املاک ثبت نشده است.
ب- صلح‌نامه، هبه‌نامه و شرکت‌نامه
۳-طبق ماده ۴۸، سندی که مطابق مواد فوق باید به ثبت برسد، اگر به ثبت نرسیده باشد، در هیچ یک از ادارات و محاکم پذیرفته نخواهد شد.

در رابطه با قوانین ثبت شرکت تبصره‌هایی به شرح زیر وجود دارد:

* کلیه شرکت‌هایی که مشمول قانون نظام صنفی هستند، موظفند ظرف مدت یک سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون نسبت به أخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه اقدام کنند. در غیر این صورت ثبت آن‌ها در اداره کل ثبت شرکت‌ها غیرقانونی است و همچنین از تاریخ لازم‌ الاجرا شدن این قانون ثبت شرکت‌های مشمول قانون نظام صنفی فاقد پروانه کسب ممنوع خواهد بود.
به ‌موجب تبصره یک ماده پنج قانون اصلاح قانون نظام صنفی مصوب ۱۳۶۸/۲/۳۱ ثبت شرکت‌ها الزامی است؛

در این تبصره آمده است:

 «کلیه شرکت‌هایی که مشمول قانون نظام صنفی هستند، موظفند ظرف مدت یک سال پس از لازم‌‌الاجرا شدن این قانون نسبت به أخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه اقدام کنند. در غیر این صورت ثبت آنها در اداره کل ثبت شرکت‌ها غیرقانونی است. همچنین از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون ثبت شرکت‌های مشمول قانون نظام صنفی فاقد پروانه کسب خواهد بود

نظامنامه قانون تجارت وزارت عدلیه مصوب ۱۳۱۱ ثبت شرکت‌های تجارتی را الزامی کرده است.

براساس ماده یک این نظام‌نامه در هر محلی که اداره ثبت اسناد یا دفتر اسناد رسمی موجود است، شرکت‌های تجارتی که در محل تشکیل می‌شود باید به موجب شرکت‌نامه رسمی تشکیل شود.

همچنین در ماده دو آمده است:

«ثبت شرکت‌های تجارتی باید در دایره ثبت شرکت‌ها و در خارج تهران در اداره ثبت‌ اسناد مرکزی اصلی شرکت به ثبت برسند.»

* شرکت باید ظرف سه ماه از تاریخ تأسیس اداره یا دایره یا شعبه ثبت‌ اسناد در آن محل، خود را در دفتر ثبت‌ اسناد به ثبت برساند. بنابراین با توجه به مواد مذکور هرگاه یکی از شرکت‌های تجارتی مراحل مربوط به ثبت را طی نکند و به ثبت نرسد، رسمیت ندارد. بلکه برخلاف قانون بوده و مراجع ذیصلاح می‌توانند از انجام فعالیت‌های آن جلوگیری کنند.

شرکت‌های خارجی که بخواهند در ایران به امور تجارتی یا صنعتی یا اداری فعالیت داشته باشند ، باید در اداره ثبت اسناد تهران به ثبت رسیده باشند و هرگاه در مهلت‌هایی که به وسیله مراجع قضایی تعیین می‌شود نسبت به ثبت آن اقدام نکنند، به حکم دادگاه علاوه بر محکومیت به جزای نقدی از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری خواهد شد.


ثبت نارین مشاور شما در تمام مراحل ثبت شرکت می‌باشد، برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه ثبت شرکت با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۲۳۱۰۰۲

۰۹۱۲۰۵۳۲۳۸۶

 

 

2 دیدگاه ها

  1. ناشناس گفت:

    برای ثبت شرکت دانش بنیان چه مدارکی لازم هست؟

    • کارشناس ثبت گفت:

      دانش بنیان یک گواهی و مجوز هست که شرکت با توجه به واجد شرایط بودن فعالیت های خاص از طریق پارک علم و فناوری استان خود دریافت می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.©2021 ثبت نارین | سامانه تخصصی ثبت شرکت, ثبت برند و رتبه بندی شرکت ها