چگونه شرکت ثبت کنیم؟

چگونه شرکت ثبت کنیم؟

چگونه شرکت ثبت کنیم؟

چگونه شرکت ثبت کنیم ؟

 

اگر شما هم تصمیم گرفته باشید از طریق ثبت شرکت یک کسب و کار را شروع کنید حتما با این پرسش مواجه شده اید: چگونه شرکت ثبت کنیم؟ 

در مطلب زیر سعی شده به صورت مختصر در باره چگونگی ثبت شرکت در ایران و مراحل آن توضیحاتی ارائه شود، و به صورت کوتاه درباره نحوه ثبت شرکت های سهامی خاص و مسئولیت محدود که در ایران بیشترین موارد ثبت را دارند صحبت شود.

 

چگونه شرکت ثبت کنیم؟

چگونه شرکت ثبت کنیم؟

 

شرکت تجاری عبارتست از اینکه چند نفر سرمایه ای را برای تجارت و استفاده از منافع آن در میان گذارند. در حال حاضر، روز به روز به انواع شرکت ها افزوده می شود که بر حسب موضوع و فعالیت، ثابت یا ثابت نبودن سرمایه شان و یا برحسب سهیم بودن دولت در سرمایه آن ها و نسبت این شراکت، قواعد راجع به آن ها متفاوت است. مع ذلک باید توجه داشت که هر چند این شرکت ها گوناگون اند، قالب های عمده آن ها، در واقع همان قالب هایی است که قانون تجارت تهیه کرده است. البته اقتباس فعالان تجاری از قالب شرکت سهامی بیش از قالب های دیگر است. امروزه ثبت شرکت با مسئولیت محدود و ثبت شرکت سهامی خاص از متداول ترین انواع ثبت شرکت می باشند.

در این مطلب، ضمن توضیح مختصری راجع به شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود، به مراحل ثبت شرکت می پردازیم.

ثبت شرکت نارین با استفاده از توان بالای کادر مجرب خود در کوتاه ترین زمان ممکن اقدامات لازم را جهت ثبت شرکت شما به عمل خواهد آورد. برای این منظور کافیست با کارشناسان فوق حرفه ای ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

ثبت شرکت سهامی خاص

این شرکت از حداقل سه شریک تشکیل می شود. ویژگی با ارزش این است که صاحبان سرمایه، که به سهامدار تعبیر می شوند، دارای اوراق سهم هستند. در این نوع شرکت، سرمایه به سهام مساوی تقسیم شده و هر شریک مالک تعدادی از این سهام است. به طور مثال اگر سرمایه شرکتی که از سه سهامدار تشکیل شده بالغ بر ۹۰۰ هزار ریال باشد. هر یک از آن ها یک سوم این مبلغ را به شرکت آورده باشند. سرمایه شرکت نیز به ۹۰۰ سهام ۱۰۰۰۰ ریالی تقسیم می شود. در چنین صورتی، هر یک از شرکا مالک ۳۰۰ سهم است و می تواند تعدادی از آن ها را به کسانی که می خواهد منتقل کند. علی الاصول، این انتقال آزاد است. این امر، از دیگر خصایص عمده شرکت سهامی خاص به شمار می رود.

شرکت سهامی خاص دو ویژگی دیگر نیز دارد. اول اینکه در آن، مسئولیت سهامداران محدود به مقدار سهام آن ها است. چیزی که در مورد شرکت با مسئولیت محدود نیز صادق است. دوم اینکه موسسات شرکت، یعنی شرکای اولیه آن، نمی توانند با پذیره نویسی، یعنی با مراجعه به عموم مردم، سرمایه شرکت را تامین کنند و آورندگان سرمایه فقط خود موسسان هستند. در شرکت سهامی خاص، حداقل سرمایه ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال و حداقل هیئت مدیره یا مدیران ۳ نفر است.

 

 

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود ، از رایج ترین شرکت های بازرگانی در کشور ما می باشد و عمدتاَ بین اعضای یک خانواده یا افراد فامیل و یا دوستان و آشنایان تشکیل گردد.

این شرکت  از حداقل دو شریک تشکیل می شود،ولی در آن، بر خلاف شرکت های تضامنی و نسبی،مسئولیت شرکا در قبال طلبکاران شرکت محدود به آورده آن ها در شرکت است. در مثال مذکور،اگر دارایی شرکت با مسئولیت محدود ۹۰۰ هزار ریال باشد و برای پرداخت طلب طلبکاران کافی نباشد؛طلبکاران بابت باقی مانده طلب خود یعنی ۳۰۰ هزار ریال دیگر،نسبت به دارایی شخصی شرکا حقی نخواهند داشت.وجوه مشترک این شرکت با شرکت های تضامنی و نسبی این است که اولاَ سرمایه شرکت به صورت سهام نیست،بلکه هر شریکی درصدی از سرمایه را مالک است که از آن به سهم الشرکه تعبیر می شود،ثانیاَ سهم الشرکه را نمی توان بدون رضایت سایر شرکا به دیگران منتقل کرد.

در شرکت با مسئولیت محدود ،حداقل سرمایه محدودیت ندارد  ؛ حداقل هیئت مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر است.

 

 

مراحل ثبت شرکت

تهیه مدارک

۱- مدارک مورد نیاز را با توجه به نوع شرکت فراهم آورید.

در اداره ثبت شرکت ها، فرم نمونه ی اسناد، موجود است. می توان این فرم های نمونه را از اداره مذکور تهیه و تکمیل کرد. زیر تمام  اوراق باید توسط همه شرکا (موسسین) امضا شود.

بر اساس ماده ۱۹۶ ق.ت اسناد و نوشتجاتی که برای ثبت شرکت لازم است و در نظامنامه وزارت عدلیه معین شده است به شرح ذیل می باشد:

*شرکت نامه حاوی مشخصات شرکت

*اساسنامه

*صورت جلسه مجمع عمومی

*صورت جلسه انتخاب مدیران و قبولی آن ها

*رسید سرمایه

 

سامانه ثبت شرکت ها

۲- به سامانه اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنید و اطلاعات خواسته شده در سامانه را تکمیل کنید.

۳- در سامانه می بایست ۵ نام را به ترتیب اولویت وارد نمایید. در انتخاب نام شرکت به نکات ذیل توجه فرمایید:

* دارای سابقه ثبت نباشد. (به منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام انتخابی شرکت می توانید به سامانه ی استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://ilenc.ssaa.ir/ مراجعه نمایید.)

*دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشد.

*واژه ی بیگانه نباشد و فارسی باشد.

*جهت تعیین  اسم شرکت حداقل تعداد سیلاب ها ۳ سیلاب است.

*لاتین نباشد.

*از عنوان های دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر انتخاب نشود.

*در انتخاب نام شرکت حتماَ باید از اسم خاص استفاده شود.

*استفاده از اسامی شهرها و رنگ ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی شوند و اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد.

*اشخاص حقوقی که ثبت نام پیشنهادی آن ها مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است باید پیش از ارایه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت ها،به طریق مقتضی نسبت به اخذ مجوز اقدام و به ضمیمه مدارک تسلیم نمایند.

 

روزنامه رسمی

۴- پس از تکمیل دقیق اطلاعات فرم های مورد نظر و بارگذاری مدارک مورد نیاز در سامانه، به شما یک شماره ثبت داده می شود. به این شماره ثبت برای چاپ در روزنامه به آن احتیاج خواهید یافت.

 

ارسال مدارک

۵- در مرحله بعد باید مدارک مورد نیاز را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال کنید. مدارکی که بعد از تکمیل مراحل ثبت از طریق پست باید ارسال شود:

_ دو نسخه از مدارکی که توسط اعضاء امضا شده.

_ کپی مدارک شناسایی افراد.

_ گواهی عدم سوء پیشینه ی کیفری اعضا.

_ یک برگه از تأیید نام و برگه ی رسید پذیرش اینترنتی.

 

بررسی کارشناس

۶- با ارسال مدارک مورد نیاز، کارشناس مربوطه پرونده شما را مورد بررسی قرار می دهد. پس از بررسی ممکن است ۳ اتفاق بیفتد:

 ۱-۵ رد پرونده ثبت شرکت

در این صورت پرونده ثبت شرکت دارای ایرادی است که قابل حل نمی باشد. کلیه مراحل ثبتی باید از ابتدا انجام شود.

۲-۵  نقص پرونده ثبت شرکت

در این صورت پرونده دارای ایراداتی است که ممکن است قابل رفع باشد ، در این حالت می بایست ایرادات پرونده را دقیقاَ رفع نمود و توسط پاکت های مخصوص رفع نقص به اداره ثبت شرکت ها فرستاد تا پس از طی مراحل مخصوص رفع نقص انجام گیرد و پرونده ثبت گردد.

 ۳-۵ ارسال شده برای صدور آگهی

این وضعیت همان وضعیتی است که در صورت ایراد نداشتن مدارک باید اتفاق بیفتد. در صورت رویت این وضعیت پرونده باید نسبت به چاپ پیش نویس آگهی ثبتی اقدام کرد. شخص امضاء کننده دفاتر با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها و پرداخت هزینه های قانونی و امضاء زیر دفاتر، مدارک مربوط به ثبت شرکت ها را اخذ کند.

پس از تحویل مدارک از اداره ثبت شرکت ها باید نسبت به چاپ آگهی تاسیس در روزنامه رسمی کشور اقدام کرد. در آگهی اطلاعاتی نظیر نام شرکت، نوع فعالیت، مدت فعالیت شرکت و… قید می شود.

 

 

 

ثبت نارین مشاور شما در تمام مراحل می باشد، برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه ثبت شرکت با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۲۳۱۰۰۲

۰۹۱۲۰۵۳۲۳۸۶

 

 

 

 

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.©2021 ثبت نارین | سامانه تخصصی ثبت شرکت, ثبت برند و رتبه بندی شرکت ها