تغییرات در شرکت با مسئولیت محدود
آذر ۲۲, ۱۴۰۰
تغییرات-شرکت-نسبی
تغییرات در شرکت های نسبی
آذر ۲۹, ۱۴۰۰

مدارک و شرایط اخذ رتبه مشاور

مدارک-رتبه-مشاوره

مدارک و شرایط اخذ رتبه مشاور

 

اخذ رتبه مشاور و رتبه بندی مشاوران برای شرکت های مهندسین مشاور اهمیت فوق العاده ای دارد. در این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع رتبه مشاور آشنا سازیم و درباره ی شرایط اخذ رتبه مشاور و مزایای رتبه بندی شرکت های مشاور توضیحاتی ارائه نماییم.

 

رتبه بندی شرکت های مهندسین مشاور

جهت اطلاع از نحوه اخذ رتبه مشاور ابتدا بایستی بدانید که منظور از رتبه بندی یا گرید، تایید صلاحیت شخصیت­های حقیقی یا حقوقی با توجه به یک سری استاندارد معین است که می­تواند ضامن شایستگی شخص دارنده رتبه باشد. رتبه بندی شرکت­ها در بخش­های اخذ رتبه مشاور، اخذ رتبه پیمانکار ، اخذ رتبه انفورماتیک، رتبه بندی شرکت­های EPC و رتبه بندی انبوه سازان انجام می­گیرد که در این نوشتار به اخذ رتبه مشاور می­پردازیم.

مدارک و شرایط اخذ رتبه مشاور

اخذ رتبه مشاور

اخذ رتبه مشاور، معیاری برای نمایش توان و صلاحیت مشاورین جهت انجام مطالعات، طراحی و نظارت بر اجرای امور مختلف است. در واقع اخذ گرید یا رتبه مشاوران نشان می­دهد که شخص دارنده گرید دارای صلاحیت لازم برای ارائه خدمات مشاوره­ای است. سیستم اخذ رتبه مشاور با توجه به توان فنی مهندسی و امکانات فنی و نرم افزاری مشاوران متقاضی، رتبه ای بین ۱ تا ۳ به آنها اختصاص می­دهد. گرید ۱ معرف بهترین رتبه و گرید ۳ بیانگر پایین ترین رتبه ممکن است.

انجام امور مربوط به اخذ رتبه مشاور اعم از صدور گرید، تمدید و ارتقای آن بر عهده معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری است که از طریق سامانه الکترونیکی ساجات انجام می­گیرد.

اخذ رتبه مشاور در رشته های معماری و شهرسازی، راه و ترابری، پست و مخابرات، مهندسی آب، مطالعات کشاورزی، نفت و گاز، انرژی، صنعت، معدن و گروه تخصص­­های مشترک صورت میگیرد.

 

مزایای اخذ رتبه مشاور

 

اخذ رتبه مشاور مزایای فراوانی دارد و می­تواند معرف اعتبار یک شرکت باشد. شرکت­هایی که رتبه بهتری نسبت به سایر شرکت­ها دارند در جذب مشتری موفقتر خواهند بود زیرا رتبه یا گرید خوب آنها بیانگر توانایی آنهاست.

رتبه بندی شرکت های مشاور می تواند مزایای بسیاری برای آنها به همراه داشته باشد. رتبه یک شرکت بر اساس امتیازات کسب شده از افراد امتیازآور، تجربه کاری، ساختار مدیریتی و همچنین امکانات پشتیبانی تعیین میشود.

رتبه بندی یک شرکت برای کسب موفقیت آن در مناقصه های داخلی و خارجی تاثیر گذار می باشد. از دیگر مزایای این نوع رتبه بندی ها این است که به شرکت این اجازه را می دهد تا با مراکز دولتی بتواند قرارداد ببندد و همچنین در موفقیت در اخذ تسهیلات از بانکها و موسسات مالی تثیرگذار است.

در هر صورت این نکته غیر قابل کتمان است که نوع رتبه مشاوره ای که به دست آوردید در اعتبار و ارزش هویتی شرکت شما تاثیر چشمگیری می گذارد. اگر شرکت شما رتبه خوبی داشته باشد، سایر افراد، شرکت ها و سازمان ها اعتماد کافی برای همکاری با شما را به دست خواهند آورد.

 

مزایای اخذ رتبه مشاور

اهم فواید اخذ رتبه مشاور عبارتند از:

 • اخذ رتبه مشاور ، نمایی کلی از اوضاع شرکت­های مشابه ارائه می­دهد.
 • اخذ رتبه برای شرکت در مناقصات دولتی الزامی است.
 • سرمایه گذاران با توجه به رتبه شرکت­ها می­توانند بهترین گزینه ممکن را برای اجرای پروژه­ های خود انتخاب کنند.
 • تسهیل اخذ وام و اعتبارات از بانکها و موسسات مالی

شرایط گرفتن رتبه مشاور

 

عوامل متعددی در به دست آوردن برترین رتبه مشاوره نقش دارند. برای اینکه بتوانید نتیجه رتبه بندی بهتری دریافت کنید باید از لحاظ تجربی، تحصیلی و پژوهشی رزومه خوبی برای خود جمع آوری کرده باشید. معدل تحصیلی بالا، گذراندن دوره های آموزشی مربوطه، سابقه کاری مرتبط، داشتن مقالات علمی داخلی و خارجی، شرکت در همایش ها و سمینارهای داخلی و خارجی، کسب رتبه المپیاد، سوابق مدیریتی از عوامل تاثیر گذار در رتبه بندی مشاور حقیقی و حقوقی می باشند

شرکت ها میتوانند در صورت داشتن افراد واجد شرایط در هیات مدیره و پرسنل امتیازآور در مجموعه خود و بدون داشتن هیچگونه تجربه کاری ای رتبه ۳ را در چندین تخصص بصورت همزمان دریافت نمایند.

درصورتی که شرکت خواهان اخذ رتبه مشاور در پایه های یک و دو را باشند می بایست دارای تجربه کاری با حداقل میزان ریالی مشخصی بوده که این مبلغ در تخصص های مختلف،می تواند متفاوت باشد.در پایه های یک علاوه بر این شرکت نیازمند داشتن حداقل یک پروژه شاخص با محوریت تخصص مورد تقاضا با موضوع طراحی با حداقل مبلغی مشخص باشد.مواردی که ذکر گردید تنها بخشی از شرایط لازم جهت اخذ رتبه مشاوران می باشد.

شرایط اخذ رتبه ۳ مشاور

شرکت های مهندسین مشاور در صورت تقاضای رتبه ۳ ،نیازی به داشتن تجربه کاری ندارند ( به استثنا تخصص مقاوم سازی که نیازمند حداقل یک تجربه کاری می باشد).لیکن بر اساس تخصص مورد نظر، سه نفر با مدرک حداقل کارشناسی و منطبق با جدول رشته های مورد قبول هر تخصص مندرج در آیین نامه صلاحیت مهندسین مشاور از شروط اصلی اخذ رتبه در این پایه می باشد.لازم به ذکر است میزان سوابق کاری  این افراد بر اساس نوع تخصص مورد تقاضا، متفاوت می باشد.

شرایط اخذ رتبه ۲ مشاور

تعداد مهندسین در این پایه نیز بر اساس تخصص مورد تقاضا تعیین می شود، با این حال بصورت کلی حداقل ۳ و حداکثر ۵ نفر با حداقل مدرک کارشناسی و منطبق با جدول آیین نامه مورد نیاز خواهد بود. سوابق کاری این افراد نیز همچون تعداد آنها بر اساس تخصص مورد تقاضا و همچنین تحصیلات تکمیلی افراد۰ در صورت وجود) متغیر می باشد لیکن داشتن حداقل ۳ سال سابقه مفید و مرتبط الزامی می باشد.

داشتن تجربه کاری از دیگر شروط اخذ رتبه ۲ مهندسین مشاور می باشد.حداقل میزان تجربه کاری برای تخصص های مختلف، متغیر می باشد.لازم بذکر است قراردادهای مشاوره ای جهت امتیازدهی می بایست تعدیل شوند به این معنی که بر اساس ماهیت و نوع کار و همچنین زمان شروع و پایان کار ،یک سری ضرایب کاهشی و افزایشی در مبالغ قرارداد ها اعمال می شود.بصورت کلی می توان گفت جهت اخذ رتبه ۲ مشاور  داشتن حداقل ۸٫۱۰۰ و حداکثر ۲٫۱۰۰ میلیون ریال تجربه کاری الزامی می باشد(بعد از تعدیل)

شرایط اخذ رتبه ۱ مشاور

در صورت تقاضای رتبه ۱ مشاور، شرکت متقاضی می بایست در پرسنل امتیازآور خود ۳ تا ۷ نفر (بر اساس تخصص درخواستی، متغیر می باشد) کارشناس با مدرک تحصیلی زمینه داشته باشد.علاوه بر این داشتن تجربه کاری مرتبط در ۲۴ سال اخیر به میزان حداقل ۱۶٫۱۰۰ و حدکاثر ۳۶٫۱۰۰ میلیون ریال الزامی می باشد(بعد از تعدیل).

از دیگر شرایط اخذ رتبه مشاور در پایه ۱ می توان به داشتن پروژه شاخص اشاره کرد.این پروژه می بایست دارای حداقل میزان مشخصی باشد(متغیر برای تخصص های مختلف) و همچنین الزما در زمینه طراحی باشد.

شرایط کلی اخذ رتبه مشاور

 • شرکت ثبت شده با موضوع فعالیت مرتبط
 • اخذ کد اقتصادی و کد کارگاهی
 • داشتن مهندسین امتیازآور تمام وقت
 • داشتن تجربه کاری ( پایه های ۱ و ۲)
 • داشتن پروژه شاخص با محوریت طراحی (پایه ۱)
 • داشتن هیات مدیره با مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی و مرتبط
 • داشتن ساختار مدیریتی و امکانات پشتیبانی

شرایط عمومی برای رتبه بندی متقاضیان حقیقی

شخصیت­های حقیقی مجاز به اخذ رتبه مشاور فنی باید تبعه جمهوری اسلامی ایران و عضو سازمان استان باشند. اشتغال در شرکت­های پیمانکاری، سوپیشینه کیفری یا داشتن محکومیت و محرومیت از انجام مشاوره فنی منجر به رد صلاحیت شخص حقیقی می­شوند. متقاضیان آقا ملزم به ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت دائمی از خدمت هستند.

شرایط عمومی برای رتبه بندی متقاضیان حقوقی

شخصیت­های حقوقی ملزم به ثبت قانونی در اداره ثبت شرکت­ها هستند. محرومیت یا ممنوعیت شرکت از پرداختن به مشاوره فنی یا عضویت یک یا چند نفر از اعضای شرکت در سازمان استان و یا در شرکت­های پیمانکاری منجر به رد صلاحیت اشخاص حقوقی می­شوند. هیچیک از مدیران شرکت نباید همزمان کارمند دولت نیز باشند. همچنین شرکت باید طبق آیین نامه­های اخذ رتبه مشاور دارای شرایط و امتیازات لازم باشد.

 

فاکتورهای امتیازآور متقاضیان جهت اخذ گرید مشاور

 

متقاضیان حقیقی و حقوقی در کنار احراز شرایط عمومی لازم می­توانند با ارائه یک سری مدرک به افزایش امتیاز خود کمک کنند تا در نهایت رتبه بهتری کسب نمایند.

فاکتورهایی از قبیل مقطع تحصیلی، تجربه کاری مفید، شرکت در آزمون ادواری، معدل، دوره­های آموزشی، رتبه در آزمون­های ورودی کارشناسی ارشد و دکتری و المپیادهای علمی، سایر قراردادهای منعقد شده در زمینه موردنظر، مقالات و تالیفات، شرکت در همایش­های مرتبط و… منجر به بهبود رتبه مشاوران حقیقی می­شود.

مشاوران حقوقی نیز جهت ارتقای رتبه مشاور خود می­توانند علاوه بر احراز شرایط عمومی مذکور به ارائه مدارک مربوط به مقطع تحصیلی و سوابق کاری مدیران و افراد امتیازآور، قراردادهای منعقد شده در زمینه موردنظر و سایر مشخصات و تجهیزات شرکت از جمله مساحت دفتر شرکت، تعداد رایانه ­ها، چاپگرها، تجهیزات فنی و… مبادرت کنند.

اعضای کارگروه فنی تشخیص صلاحیت مشاوران

همانطور که گفتیم مرجع تایید صلاحیت مشاوران برای اخذ رتبه مشاور ، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری است. این مرجع برای تایید صلاحیت متقاضی اخذ رتبه مشاوران، یک گروه فنی تشکیل می­دهد. اعضای این کار گروه فنی عبارتند از:

 • مدیر واحد امور مشاوران و پیمانکاران سازمان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی به عنوان رئیس کارگروه فنی تشخیص صلاحیت
 • یک کارشناس خبره در رشته موردنظر که توسط معاونت فنی سازمان انتخاب می­شود
 • یک کارشناس خبره دیگر در حوزه موردنظر که توسط صنف مربوطه انتخاب می­شود
 • نماینده سازمان اجرایی مربوطه
 • نماینده دفتر بخشی سازمان معاونت

 

مدارک لازم برای اخذ گرید مشاور

 • گواهی رتبه قبلی متقاضی (در صورت وجود)
 • یک نسخه از آخرین صورت جلسه سهامداران (برای متقاضیان حقوقی)
 • تصویر مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی متقاضی
 • اصل و تصویر مدارک تحصیلی (برای بازدید کارشناس سازمان)
 • تصویر کارت پایان خدمت متقاضیانی که در سه سال اخیر فارغ التحصیل شده ­اند
 • مدارک شرکت اعم از روزنامه رسمی کشور، اساسنامه، شرکتنامه و تقاضانامه
 • تعهدنامه مبنی بر عدم دخالت کارمندان دولت
 • گواهی تامین اجتماعی
 • سوابق کاری شرکت­هایی که اسمشان در گواهی تامین اجتماعی قید شده است. سمت و نوع فعالیت متقاضی در این شرکت­ها نیز باید ذکر شود.
 • اظهارنامه مالیاتی شرکت که شامل ترازنامه و جدول سود و زیان است
 • گواهی کارکردها از قبیل صورت حساب بیمه، سند ذیحسابی، جدیدترین صورت وضعیتی که به وسیله کارفرمای اصلی تایید شده و گواهی تایید تکمیل پروژه که در سربرگ کارفرما تایپ شده است.
 • آدرس محل اقامت و شماره تماس افراد امتیازآور و سهامدارانی که پنج یا کمتر از پنج درصد سهم دارند. این لیست باید در سربرگ دارای تاریخ و آدرس تایپ شود.

انواع رتبه مشاور

 

انواع رتبه مشاور

 

 

مشاوران یا مهندسین مشاوره به دو گروه مشاوران حقیقی و حقوقی تقسیم می­شوند که رتبه مشاوران هم برای شخصیت­ های حقیقی و هم حقوقی قابل اخذ است. شخصیت­های حقیقی (افراد حقیقی با مدرک تحصیلی حداقل لیسانس) و حقوقی (شرکت­ها) جهت اخذ رتبه و تایید صلاحیت مشاوره فنی باید یک سری شرایط عمومی را احراز کنند.

رتبه بندی مشاور در گروه های زیر امکان پذیر است. هر یک از این گروه ها خود شامل تخصص های گوناگونی می باشند که در نهایت رتبه بندی مشاور بر اساس همین تخصص ها صورت می پذیرد.

 • گروه شهرسازی و معماری
 • گروه راه و ترابری
 • گروه کشاورزی
 • گروه مهندسی آب
 • گروه نفت و گاز
 • گروه مطالعات آماری
 • گروه پست و مخابرات
 • گروه میراث فرهنگی
 • گروه خدمات مدیریتی
 • گروه خدمات برنامه ریزی و اقتصاد
 • گروه مهندسی انرژی
 • گروه صنعت
 • گروه تخصص های مشترک

رتبه بندی مشاوران در ۱۴ گروه و بر اساس تخصص های زیرمجموعه آنها صورت می گیرد.

۱-گروه شهرسازی و معماری 

 • شهرسازی
 • ساختمان های ورزشی، آموزشی، بهداشتی و درمانی
 • ساختمان های مسکونی،اداری،تجاری،صنعتی و نظامی
 • معماری داخلی
 • ساماندهی و توانمند سازی بافت های فرسوده و سکونت گاه های غیره رسمی
 • طراحی شهری

۲-گروه راه و ترابری 

 • راه سازی
 • راه آهن
 • فرودگاه ها
 • بندر سازی و سازه های دریایی
 • ترافیک و حمل و نقل

۳-گروه مهندسی آب 

 • سدسازی
 • شبکه های آبیاری و زهکشی
 • تاسیسات آب و فاضلاب
 • حفاظت و مهندسی رودخانه

۴-گروه مطالعات کشاورزی 

 • کشاورزی، منابع طبیعی، دامپروری
 • شیلات و آبزیان
 • فضای سبز
 • گلخانه و مجتمع های گلخانه ای

۵-گروه انرژی 

 • تولید نیرو
 • انتقال تیرو
 • توزیع نیرو
 • دیسپاچینگ و مخابرات نیرو
 • انرژی هسته ای
 • بهینه سازی انرژی
 • انرژی تجدید پذیر

۶-گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات

 • مکانیزاسیون امور پستی و شبکه های جامع پستی
 • طرح های جامع ارتباطات وفناوری اطلاعات
 • سوئیچیینگ مخابراتی (تلکس، نلفن، دیتا ،موبایل)
 • انتقال (ماکروویو، ماهواره،فیبر نوری، کابل، دیتا)

۷-گروه صنعت 

 • صنایع برق و الکترونیک
 • صنایع سلولزی، شیمیایی، کشاورزی، تبدیلی و تکمیلی نساجی و پلیمر
 • صنایع حمل و نقل (خودرو)
 • صنایع فلزات اساسی (نورد، ذوب ،ریخته گری) و ماشین سازی
 • صنایع کانی های غیره فلزی

۸-گروه معدن

 • پی جویی و اکتشاف معدن
 • آماده سازی و بهره برداری معادن
 • کانه آرایی و فراوری مواد

۹-گروه نفت و گاز 

 • مطالعات اکتشاف و استخراج نفت و گاز ( مطالعات جامع مخازن هیدرو کریوری )
 • واحد های پالایشگاه نفت و گاز و صنایع پتروشمی
 • خطوط انتقال نفت و گاز
 • تاسیسات بالادستی روزمینی
 • شبکه های توزیع و ایستگاه های کاهش فشار گاز

۱۰-گروه مطالعات آماری 

 • آمار اقتصادی، اجتماعی خانوار
 • آمار صنعت، معدن و زیر بنایی
 • آمار کشاورزی
 • آمار خدمات

۱۱-گروه میراث فرهنگی

 • پژوهش های فرهنگی و معرفی
 • حفاظت،مرمت،احیا و بهره برداری آثار و بنا های تاریخی- فرهنگی – و محوطه های باستانی – تاریخی
 • حفاظت و احیا بافت های تاریخی و فرهنگی

۱۲-گروه مدیریت 

 • مدیریت عمومی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت بازاریابی
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت تولید

۱۳-گروه خدمات برنامه ریزی و اقتصاد 

 • خدمات اقتصادی
 • خدمات برنامه ریزی آموزشی و توسعه منابع انسانی

۱۴-گروه تخصص های مشترک 

 • ژئوفیزیک
 • سازه
 • تاسیسات برق و مکانیک
 • ژئوفیزیک
 • محیط زیست
 • بازرسی فنی
 • خدمات کامپیوتری
 • ایمنی و کاهش خطرات و پدافند غیره عامل
 • زمین شناسی
 • اتوماسیون صنعتی
 • مقاوم سازی

مشاوران حقیقی و حقوقی باید در سامانه الکترونیکی ساجات به نشانی www.sajat.mprog.ir ثبت ­نام کنند و  اسناد لازم را ارسال نمایند. پس از تایید مدارک باید حضوراً به مرجع صدور رتبه مراجعه کنند و مدارک لازم و سایر مدارک امتیازآور را ارائه دهند تا پس از طی تشریفات اداری، موفق به اخذ رتبه مشاور شده و تاییدیه صلاحیت مشاوره فنی و گرید مشاوره خود را دریافت نمایند.

 

جهت دریافت مشاوره در زمینه رتبه بندی شرکت های پیمانکاری و مشاور با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۲۳۱۰۰۲ (۵ خط)

۰۹۱۲۰۵۳۲۳۸۶

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.©2021 ثبت نارین | سامانه تخصصی ثبت شرکت, ثبت برند و رتبه بندی شرکت ها