شرکت هلدینگ

مزایای ثبت هلدینگ

شرکت هلدینگ، شرکتی است که از طریق مالکیت سهام فعالیت‌های شرکت‌های تابعه خود را کنترل می‌کند ولی خود، فعالیت تجاری انجام نمی‌دهد. شرکت هلدینگ وظیفه خرید سهام بیش‌تر از ۵۰% را بر عهده دارد. اگر به فعالیت‌های دیگر غیر از کنترل بپردازد، شرکت هلدینگ محسوب نشده و یک شرکت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. شرکت هلدینگ دارای اسامی متفاوتی است. مانند شرکت مادر، شرکت دارنده، شرکت کنترل‌کننده، شرکت مالک، شرکت صاحب سهام و شرکت اصلی است.

ثبت هلدینگ

گاهی اوقات، یک شرکت در صورتی می‌تواند به عنوان یک شرکت هلدینگ اصیل شناخته شود که در کنار نام خود هلدینگ یا (هلدینگ) را اضافه کند. شرکت‌های تابعه، تمام یا بیش از نیمی از سهام آن‌ها برعهده شرکت مادر است و با شرکت‌های وابسته متفاوت است. برای مثال شرکت‌های وابسته بر اساس قرارداد همکاری می‌کنند و سرمایه‌گذاری شرکت مادر بر روی آن کمتر از ۵۰% است.

شرکت مادر به دودسته کلی تقسیم می‌شود:

شرکت کنترل‌کننده: بخشی از سرمایه خود را صرف خرید سهام در شرکت‌های دیگر می‌نماید و عملیات بازرگانی نیز انجام می‌دهد.
شرکت دارنده: تمام سرمایه خود را صرف خرید شرکت‌های دیگر می‌کند و فعالیت بازرگانی ندارد.

 

 

مزایای شرکت هلدینگ

•بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی
•سهولت انحلال اجباری شرکت‌های تابعه، رعایت اصل مهم تنوع در سرمایه‌گذاری
•تضمین بازپرداخت وام‌ها با شرکت‌های تابعه
•یکپارچگی سیاست‌ها
•از آنجا که شرکت های هلدینگ تولیدکننده یا خدماتی نیستند، ریسک تشکیل این گونه شرکت ها کمتر است.
•شریک شدن در شهرت و خوش‌نامی شرکت‌های تابعه

 

 

معایب شرکت هلدینگ

اگرچه تأسیس یک شرکت هلدینگ هزینه کمتری نسبت به ثبت شرکت سرمایه‌گذاری دارد؛ برای تأسیس این نوع شرکت نیاز به قوانین پیچیده نیست. به نظر راه‌اندازی این شرکت آسان است اما این راحتی باعث می‌شود رسمیت آن از بین برود و دولت به‌ راحتی بدون دلیل قانونی اقدام به بستن آن کند. البته اگر این اطمینان برای دولت ایجاد شود که قصد انحصار سازی در صنعتی خاص را ندارند و به‌درستی می‌توانند آنچه را که دارند کنترل کنند مشکلی برایشان پیش نمی‌آید.

 

 

انواع شرکت‌های هلدینگ

*هلدینگ هایی که از یک شرکت بزرگ تشکیل می‌شوند: مانند ایران‌خودرو.

*محصولی: همه شرکت های آن‌ یک محصول تولید می‌کنند.

*زنجیره تأمین: کلیه مراحل تا زمان پخش به ‌صورت یکپارچه با تمامی شرکت ها انجام می‌شود.

*مختلط: با فعالیت‌های متفاوت تشکیل می‌شود.

 

مدارک و مراحل ثبت شرکت هلدینگ
به دلیل آنکه ثبت این شرکت تخصصی و نیازمند اطلاعات بسیار دقیق هست، بهتر است برای این کار با شرکت ثبت نارین تماس بگیرند و در این زمینه از خدمات مشاورین ما استفاده کنید.
نکته مهم ثبت شرکت‌ هلدینگ
• یک: سهام چه شرکت‌هایی را خریداری کنند؟
• دو: چگونه شرکت‌های تابعه خود را مدیریت کنند؟

 

 

نحوه کنترل شرکت های تابعه

شرکت هلدینگ چگونه شرکت های تابعه خود را کنترل می کند؟

*کنترل از طریق مالکیت محدود

*تعیین هیئت‌مدیره

*مشخص کردن بودجه

*به‌صورت مالی تلفیقی

 

 

تنظیم اساسنامه شرکت هلدینگ

شرکت مادر یا هلدینگ می‌تواند به‌ صورت سهامی عام، سهامی خاص یا حتی با مسئولیت محدود تنظیم شود. ولی برعکس آن ممکن نیست. در نام شرکت باید واژه شرکت مادر تخصصی یا شرکت هلدینگ باشد. در اساسنامه باید ذکر شود که شرکت دارای شخصیت حقوقی و مستقل بوده و به‌ صورت شرکت سهامی (خاص) یا (عام) اداره می‌شود. این شرکت و کلیه شرکت‌های تابعه از هر لحاظ استقلال مالی داشته و تابع مقررات اساسنامه خود می‌باشد.

موضوع فعالیت شرکت شامل: مدیریت سهام و سرمایه‌های شرکت‌های تابعه، مدیریت و نظارت بر فعالیت‌ها و انجام کلیه معاملاتی که برای تحقق اهداف شرکت لازم است از طریق شرکت‌های زیرمجموعه و یا در صورت لزوم با تصویب مجمع عمومی توسط خود شرکت است. اعضای هیئت‌مدیره شرکت مادر و شرکت‌های تابعه حق پذیرش هیچ سمتی را به‌ صورت موظف یا غیرموظف، در شرکت‌های مادر و شرکت‌های زیرمجموعه آن‌ها ندارند.

 

 

وظایف هیئت‌مدیره شرکت مادر

در بخش وظایف هیئت‌مدیره شرکت مادر باید این موارد رعایت شود:

تصویب آیین‌نامه‌های مالی، معاملاتی و استخدامی شرکت‌های تابعه، رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به گزارش سالانه صورت‌های مالی و بودجه شرکت‌های تابعه، تعیین نمایندگان تام‌الاختیار برای شرکت در مجمع عمومی شرکت‌های تابعه، تعیین اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌های تابعه، مدیرعامل شرکت‌های تابعه از بین اعضای هیئت‌مدیره یا خارج از آن توسط هیئت‌مدیره شرکت‌های تابعه انتخاب شود. اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت‌های تابعه با حکم رئیس هیئت‌مدیره شرکت منصوب می‌شوند.

تعیین بازرس شرکت‌های تابعه، انجام حسابرسی داخلی نسبت به عملیات و معاملات و مخارج شرکت و بازرسی در کلیه امور شرکت و شرکت‌های تابعه این وظیفه نباید در امور اجرایی جاری شرکت مادر و شرکت‌های تابعه خللی ایجاد نماید. بررسی و اتخاذ تصمیم نسبت به هر نوع مشارکت و سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌های تابعه، تدوین و پیشنهاد ضوابط سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های تابعه، طراحی و ارائه برنامه آموزشی در جهت تربیت و ارتقای کادر مدیریت در شرکت‌های تابعه، تصویب سیاست ها و خط‌ مشی‌های شرکت‌های تابعه در چارچوب مصوبات مجمع عمومی، بررسی و پیشنهاد اصلاح یا تغییر مواد اساسنامه یا انحلال شرکت‌های تابعه، بررسی و تصویب ساختار کلان شرکت‌های تابعه و برنامه‌های جذب نیروهای انسانی شرکت‌های تابعه، هیئت‌مدیره موظف است یک نسخه از صورت‌های مالی شرکت و صورت‌های مالی تلفیقی شرکت و شرکت‌های تابعه و گزارش هیئت‌مدیره را در مهلت مقرر به‌ منظور رسیدگی و اظهارنظر برای بازرس (حسابرس) شرکت ارسال نماید.

 

 

وظایف مدیرعامل شرکت هلدینگ

اعطای وکالت‌نامه برای واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه شامل واگذاری به سازمان خصوصی‌سازی طبق مصوب مجمع عمومی است.

سایر مقررات شامل:

این شرکت و شرکت‌های زیرمجموعه ازنظر سیاست‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های توسعه و بهره‌برداری تابع ضوابط و مقررات وزارت نیرو خواهند بود.

در اساسنامه تعریف شرکت تابعه باید لحاظ گردد:

منظور از شرکت زیرمجموعه، شرکتی است که سهام آن به هر میزان متعلق به شرکت مادر باشد. شرکت زیرمجموعه‌ای که بیش از ۵۰ درصد سهام آن متعلق به شرکت مادر باشد شرکت تابعه نامیده می‌شود. در پایان اساسنامه پیوستی به‌صورت فهرستی از تمام شرکت‌های تابعه به‌ این صورت می باشد: ردیف/نام شرکت/مرکز شرکت/سرمایه شرکت/حوزه فعالیت شرکت.

 

امور مالی شرکت‌ هلدینگ

واحد حساب آن به‌صورت متمرکز است که تمام شرکت‌های تابعه را ازنظر بودجه و میزان نقدینگی کنترل می‌کند و حساب‌های اصلی همیشه نزد شرکت‌های تابعه است و ابتدا ورودی‌ها به‌حساب اصلی وارد می‌شود و بر اساس برنامه ‌وبودجه بین دو طرف تقسیم می‌گردد.

 

نحوه ورود شرکت مادر در سازمان بهابازار و اوراق بهادار

حداقل سرمایه لازم برای تشکیل شرکت مادر از نوع سهامی خاص پنجاه میلیارد ریال و از نوع سهامی عام یک‌صد میلیارد ریال است. تقاضای مجوز تأسیس شرکت مادر به معاونت نظارت برنهادهای مالی سازمان بهابازار ارسال می‌شود. سازمان در مرحله بعد نامه‌ای مبنی بر اجازه تأسیس شرکت مادر و ثبت، نزد مرجع ثبت شرکت‌ها صادر می‌کند. پس از ثبت نهاد مالی در ثبت شرکت‌ها، شرکت ثبت‌شده مدارک لازم را جهت ثبت نزد سازمان بهابازار ارسال می‌کند. در صورت احراز شرایط مجوز فعالیت، مجوز فعالیت برای شرکت صادر می‌شود.

 

 

نکات سودآور برای شرکت‌های تابعه

کاهش اعضای هیئت‌مدیره از پنج نفر به سه نفر است. در شرکت تابعه تعداد اعضای هیئت مدیره موظف به یک نفر کاهش پیدا می کند. انتخاب اعضای هیئت‌مدیره غیرموظف با تخصص مرتبط صورت می گیرد. در شرکت تابعه تأکید بر استقرار سیستم مدیریت کیفیت تعالی سازمانی است.

 

 

ثبت نارین مشاور شما در تمام مراحل می باشد، برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه ثبت شرکت با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۲۳۱۰۰۲

۰۹۱۲۰۵۳۲۳۸۶

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.©2021 ثبت نارین | سامانه تخصصی ثبت شرکت, ثبت برند و رتبه بندی شرکت ها