فعالیت هایی که قبل از ثبت شرکت نیاز به مجوز دارند
فعالیت هایی که قبل از ثبت شرکت نیاز به مجوز دارند
بهمن ۲۴, ۱۳۹۶
مالیات بر درآمد حقوق
فروردین ۲۳, ۱۳۹۷

سامانه صندوق فروش

Rate this post

سازمان امور مالیاتی کشور در اطلاعیه‌ای خطاب به مؤدیان مشمول فراخوان نصب و استفاده از سامانه‌های صندوق فروش در سال ١٣٩٧ اعلام کرد: در اجرای تبصره ٢ ماده ١۶٩ قانون مالیات‌های مستقیم و با توجه به فراخون انجام‌شده و در اجرای ماده ١٢١ قانون برنامه پنجم جمهوری اسلامی ایران و بخشنامه‌های سازمان امور مالیاتی کشور، موضوع فراخوان و الزام صاحبان مشاغل زیر است.

١. سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر
٢. فروشندگان آهن‌آلات
٣. فروشندگان لوازم صوتی و تصویری
۴. فروشندگان انواع رایانه و قطعات سخت‌افزاری
۵. فروشندگان ماشین‌های اداری و لوازم و قطعات و تجهیزات مربوط به آنها
۶. فروشندگان لوازم خانگی ( شامل برقی. گازی و نفتی)
٧. تالار پذیرایی، رستوران‌ها، چلوکبابی‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها
٨. هتل و هتل آپارتمان
٩. مشاوران املاک و مستغلات
١٠. فروشندگان لوازم یدکی خودروهای سبک و سنگین و ماشین‌آلات راه‌سازی، کشاورزی و ساختمانی
١١. صاحبان تعمیرگاه‌های مجاز خودرو و انواع وسایط نقلیه سنگین و ماشین‌آلات راه‌سازی، کشاورزی و ساختمانی
١٢. فروشندگان تجهیزات و تأسیسات حرارتی و برودتی، شوفاژ و تهویه مطبوع و لوازم مربوط
١٣. فروشندگان لوازم بهداشتی ساختمان
١۴. فروشندگان تزئینات ساختمان (موکت، کفپوش، انواع پرده، کاغذ دیواری، شومینه و کارهای تزئینی چوبی و فلزی)
١۵. فروشندگان انواع تلفن (ثابت و بی‌سیم)، همراه و تجهیزات جانبی
١۶. تولیدکنندگان و فروشندگان مبل، مصنوعات چوبی و فلزی و غیرفلزی اعم از اداری و خانگی
١٧. فروشندگان فرش ماشینی، تابلوفرش، موکت و قالیچه ماشینی
١٨. فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی
١٩. فروشندگان لوازم طبی بیمارستانی، آزمایشگاهی و دندان‌پزشکی و دندان‌سازی و انواع لوازم و تجهیزات پزشکی
٢٠. فروشندگان لاستیک (نمایندگی، عمده و خرده‌فروشی)
٢١. نمایشگاه و فروشگاه‌های اتومبیل (سواری، باری، مسافربری، ماشین‌آلات راه‌سازی، کشاورزی و صنعتی)
٢٢. فروشندگان مصالح ساختمانی (نمایندگی، عمده و خرده‌‌فروشی)
٢٣. فروشندگان تأسیسات الکترونیکی ـ مکانیکی ساختمان (نمایندگی، عمده و خرده‌فروش)
٢۴. فروشندگان انواع رنگ ساختمان، صنعتی و اتومبیل (نمایندگی، عمده و خرده‌فروشی)
٢۵. فروشندگان مواد شیمیایی (نمایندگی، عمده و خرده‌فروشی)
٢۶. نمایندگی‌های فروش شرکت‌های توزیع کالاهای داخلی و وارداتی (غیر اشخاص حقوقی)
٢٧. نمایندگان فروش شرکت‌ها و مؤسسات تجاری و صنعتی اعم از داخلی و خارجی (غیر اشخاص حقوقی)
٢٨. فروشندگان یخچال‌های صنعتی و ویترینی (نمایندگی، عمده و خرده‌فروشی)
٢٩. بارفروشان میوه و تره‌بار و میدان‌داران

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور بخشنامه جدید دولت برای صندوق‌های فروشگاهی و چگونگی بخشودگی مالیاتی آنها را ابلاغ کرد.متن کامل بخشنامه، شامل تمام جزئیات و شرایط داشتن سامانه صندوق فروش به شرح ذیل آمده است.

بسمه تعالی
«با صلوات بر محمد و آل محمد»
وزارت امور اقتصادی و دارایی – وزارت صنعت، معدن و تجارت
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات – اتاق اصناف ایران
هیات وزیران در جلسه ۱۳۹۶/۴/۱۸ به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران و به استناد تبصره (۲) ماده (۱۶۹) است اصلای قانون مالیات های مستقیم – مصوب ۱۳۹۴- آییننامه اجرایی تبصره یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:
آیین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) اصلاحی قانون مالیات های مستقیم
ماده ۱- در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:
الف- قانون: قانون مالیات های مستقیم – مصوب ۱۳۶۶ – و اصلاحیه های بعدی آن
ب- سازمان: سازمان امور مالیاتی کشور.
پ- اتاق: اتاق اصناف ایران.
ت – سامانه صندوق فروش: سامانه ای اعم از صندوق فروش یا رایانه یا نرم افزار کاربردی شامل سخت افزار و نرم افزار با امکان اتصال به سامانه سازمان که قابلیت لازم برای ثبت اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات واحد کسب و کار را دارد. این سامانه براساس استانداردهای نرم افزاری و سخت افزاری که توسط سازمان و با همکاری وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود طراحی و مدیریت می گردد. این استانداردها شامل ضمیمه هایی است که پیاده سازی اطلاعات را در محیط های سیستم عامل های مختلف فراهم می نماید.
ث- شماره شناسه: شماره منحصر به فردی که توسط سازمان برای هر سامانه صندوق فروش اختصاص می یابد. در مواردی که حسب درخواست مؤدی، واحد کسب و کار با توجه به حجم فعالیت به بیش از یک سامانه صندوق فروش نیاز داشته باشد در صورت تایید سازمان برای هر سامانه مذکو شماره مجزا اختصاص می یابد.
ج – حافظه مالیاتی: حافظه جانبی الکترونیکی که برای ثبت مستمر اطلاعات سامانه صندوق فروش نصب می گردد و حذف و تغییر اطلاعات درآن امکان پذیر نمی باشد.
چ- فایل الکترونیکی: قالب و اقلام اطلاعات الکترونیکی سامانه صندوق فروشی که مشخصات آن بر اساس بسته های تبادل اطلاعات توسط سازمان طراحی، تعریف و اعلام می شود.
ح- اشخاص مشمول: اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع قانون که متناسب با حجم و نوع فعالیت، حسب اولویت بندی، تعیین و اعلام شده یا می شوند.
ماده ۲- مشخصات سخت افزاری و ویژگی های نرم افزاری سامانه صندوق فروش به شرح زیر تعیین می شود:
الف – مشخصات سخت افزاری سامانه صندوق فروش:
۱-مجهز به حافظه مالیاتی، صفحه نمایشگر کاربر و مشتری، صفحه کلید و فیش چاپگره
۲-داشتن قابلیت اتصال به سایر تجهیزات جانبی مانند بارکدخوان و چاپگر معمولی.
۳- داشتن قابلیت نصب و اجرای نرم افزارهای موضوع این آیین نامه.
۴- سازگاری با استانداردهای موضوع بند (ت) ماده (۱) این آیین نامه
۵- داشتن امکانات استفاده در سیستم های شبکه ای به عنوان یک ایستگاه کاری.
۶- داشتن قابلیت اتصال به درگاه های الکترونیکی بانکی به منظور فروش با استفاده از کارت های الکترونیکی بانکی.
۷- داشتن قابلیت اتصال از طریق درگاه های ارتباطی با استانداردهای الکترونیکی.
ب – نرم افزار سامانه صندوق فروش باید دارای ویژگی های زیر باشد:
۱-صدور صورتحساب مطابق مفاد ماده (۱۲) این آیین نامه.
۲- ثبت و ذخیره اطلاعات صورتحساب خرید و فروش کالا / خدمت.
۳- محاسبه مالیات و عوارض طبق قوانین موضوعه.
۴- ثبت اطلاعات موضوع بند (ت) ماده (۱) این آیین نامه بر روی حافظه مالیاتی
۵- ارسال اخطار مناسب به کاربر درخصوص قطع حافظه مالیاتی،
۶- عدم صدور صورتحساب فروش در صورت قطع ارتباط سامانه صندوق فروش با حافظه مالیاتی.
۷- امکان تهیه گزارش های آنی و دورهای در مقاطع مختلف زمانی که حداقل شامل اطلاعات فروش کالا و خدمت و میزان مالیات و عوارض دریافتی باشد.
ماده ۳- سازمان مکلف است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق به تدریج و براساس اولویت، اشخاص مشمول را تعیین و مراتب را حداکثر تا پایان شهریورماه هر سال از طریق درج در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور اعلام نماید.
ماده ۴- اشخاص مشمول مکلفند پس از انتشار آگهی فراخوان، حداکثر تا پایان دی ماه همان سال نسبت به ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان با ذکر ویژگی و مشخصات سامانه صندوق فروش اقدام نمایند.
ماده ۵- سازمان مکلف است ظرف دو ماه پس از ثبت درخواست اشخاص مشمول و بررسی موضوع، در صورت تطابق مشخصات فنی سامانه صندوق فروش با ویژگی های اعلام شده نسبت به تخصیص شماره شناسه برای هر سامانه صندوق فروش اقدام نماید.
ماده ۶- اشخاضی مشمول مکلفند پس از اخذ شماره شناسه موضوع ماده (۵) این آیین نامه نسبت به نصب و راه اندازی سامانه صندوق فروش اقدام و از ابتدای فروردین ماه سال بعد از سامانه صندوق فروش استفاده نمایند. در صورتی که شناسه سامانه مذکور تا پایان سال ثبت درخواست صادر نشود مؤدی مکلف است (۱۵) روز پس از اخذ شناسته سامانه نسبت به نصب و استفاده از سامانه یادشده اقدام کند. در این صورت مؤدی موظف است سر جمع اطلاعات موضوع بند (ت) ماده (۱) این آیین نامه را از ابتدای سال تا آن تاریخ در سامانه ثبت نماید.
ماده۷- اشخاص مشمول نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش مکلفند از سامانه یادشده به منظور صدور صورتحساب فروش کالا و خدمات و همچنین ذخیره سازی اطلاعات استفاده نمایند.
تبصره – اشخاص مشمول که نرم افزار سامانه صندوق فروش آنها دارای قابلیت ثبت علمیات خرید و فروش (کالا و خدمات)، هزینه و نگهداری حساب موجودی کالا باشد اطلاعات خروجی سامانه مزبور جایگزین دفاتر، اسناد و مدارک موضوع آیین نامه ماده (۹۵) قانون حساب مورد خواهد بود.
ماده ۸- اشخاصی که از سامانه صندوق فروش استفاده می نمایند مکلفند در هنگام رسیدگی، حسب درخواست کتبی مأموران مالیاتی ذیربط (با رعایت آیین نامه ماده (۲۱۹) قانون)، ضمن ارایه دستورالعمل نحوه کار با سامانه یادشده، امکان دسترسی لازم به اطلاعات آن سامانه را فراهم نمایند.
ماده ۹- اشخاص مشمول مکلفند تا زمانی که سامانه ماشینی (سیستم مکانیزه) برخط طراحی و راه اندازی نشده است، اطلاعات عملیات خرید و فروش کالا و خدمات خود را در بازه های زمانی مشخص شده و بر اساس روش هایی که توسط سازمان تعیین می شود در اختیار سازمان قرار دهند.
ماده ۱۰- در مواردی که اشخاص مشمول به هر دلیل تصمیم به کاهش تعداد سامانه صندوق های فروش داشته باشند مکلفند درخواست خود را ظرف (۱۰) روز از روز توقف بهره برداری از سامانه صندوق فروش از طریق ثبت در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان به اداره امور مالیاتی مربوط اعلام نمایند.
ماده ۱۱- اشخاص مشمول مکلفند در موارد توقف دایم و توقف بیش از یک ماه فعالیت شغلی خود، مراتب را ظرف یک ماه پس از تاریخ توقف فعالیت از طریق درگاه عملیات الکترونیکی سازمان اعلام نمایند.
تبصره ۱- در مواردی که توقف فعالیت واحد کسبی به حکم مراجع ذیصلاح قانونی باشد و یا در موارد وقوع حوادث غیر مترقبه، اشخاص مشمول مکلفند ظرف سه ماه پس از توقف فعالیت واحد کسبی، مراتب را از طریق درگاه الکترونیکی سازمان اعلام نمایند.
تبصره ۲- اشخاص مشمولی که نسبت به تغییر شغل یا محل فعالیت اقدام می نمایند مکلفند ظرف دو هفته تغییرات انجام شده را در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان ثبت نمایند.
ماده ۱۲- صورتحساب صادره توسط سامانه صندوق فروش باید دارای شماره سریال ماشینی، تاریخ و حداقل دربرگیرنده اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی (شهرت کسبی)، نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کد پستی فروشنده و مشخصات کالا یا خدمات ارایه شده، مقدار و مبلغ آن باشد.
تبصره- در صورت درخواست خریدار به منظور بهره مندی از اعتبار مالیات ارزش افزوده پرداختی، فروشنده موظف است علاوه بر صدور صورتحساب موضوع این ماده نسبت به صدور صورتحسابی که علاوه بر اطلاعات مندرج در متن ماده، اطلاعات هویتی خریدار شامل نام، نام خانوادگی، نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کدپستی خریدار می باشد اقدام نماید.
ماده ۱۳- سازمان موظف است ظرف دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این آیین نامه، سیستم کنترل مرکزی هوشمند شبکه ای را به منظور کنترل و نظارت بر حسن استفاده از سامانه صندوق فروش را به نحوی که ضمن حصول اطمینان از اتصال برخط سامانه های صندوق فروش به شبکه و در صورت آماده بودن بستر شبکه ملی اطلاعات و مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) و دریافت طلاعات، امکان کنترل تصادفی (موردی) عملیات آنها به صورت بر خط وجود داشته باشد، طراحی و اجرا نماید.
ماده ۱۴- معادل ۱۰ درصد از مالیات ابرازی عملکرد اشخاص مشمول که توسط سازمان ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش شده اند مشروط به رعایت مفاد این آیین نامه برای مدت دو سال اول بخشوده خواهد شد.
ماده ۱۵- در صورت عدم نصب یا عدم استفاده از سامانه صندوق فروش فروشگاهی یا عدم ثبت صورتحساب خرید و فروش یا عدم ارسال اطلاعات صورتحساب های خرید و فروش به زمان امور مالیاتی، موجب تعلق جریمه ای معادل دو درصد فروش خواهد بود. ماخذ محاسبه جریمه، آن بخش از فروشی خواهد بود که عملیات آن در سامانه صندوق فروش ثبت نشده و یا اطلاعات آن در اختیار سازمان قرار نگرفته است.
تبصره – چنانچه مؤدی اقدامات لازم را بر اساس ماده (۴) این آیین نامه انجام داده است اما به هر دلیلی شماره شناسه سامانه صندوق فروش توسط سازمان صادر نشده است تا (۱۵) روز پس از اخذ شماره شناسه مشمول جریمه های مقرر در این ماده نخواهد شد.
ماده ۱۶- معادل هزینه های انجام شده بابت خرید، نصب و راه اندازی سامانه صندوق فروش برای اولین بار اعم از سخت افزار و نرم افزار متناسب با نیاز واحد شغلی که به تشخیص سازمان خریداری می شود با ارایه اسناد و مدارک مثبته از مالیات بر درآمد (عملکرد) قطعی شده اشخاص مشمول در اولین سال استفاده و یا سال های بعد با رعایت مفاد این آیین نامه قابل کسر خواهد بود.
ماده ۱۷- اشخاصی که مطابق ماده (۱۲۱) قانون برنامه پنجم توسعه و با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف ایران و بر اساس اولویت های تعیین شده سازمان برای نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش در سال های ۱۳۹۲، ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ فراخوان شده اند همچنان ملزم به استفاده از سامانه یادشده می باشند. همچنین اشخاص مذکور مکلفند تا پایان دی ماه سال ۱۳۹۶ مطابق ماده (۴) این آیین نامه نسبت به ثبت درخواست تخصیص شناسه سامانه صندوق فروش در درگاه عملیات الکترونیکی سازمان اقدام نمایند و از ابتدای سال ۱۳۹۷ مشمول مقررات این آیین نامه خواهند بود.
ماده ۱۸- اشخاص مشمول تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات های مستقیم از شمول اجرای این آیین نامه مستثنی می باشند.
ماده ۱۹- این آیین نامه از تاریخ ۱۳۹۶/۱/۱ لازم الاجرا است.
اسحاق جهانگیری
معاون اول رئیس جمهور

 

صاحبان مشاغل ذکر شده، به منظور برخورداری از بخشودگی مالیاتی به میزان ۱۰% از مالیات ابرازی عملکرد و اجتناب از تعلق جرائم مالیاتی مقرر تبصره ۲ ماده ۱۶۹ ق.م.م و آیین نامه آن، مکلفند اند نسبت به ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه در سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی http://tax.gov.ir اقدام نمایند.

مؤدیان محترم هنگام مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی گزینه «ثبت صندوق و نرم‌افزار فروش»‌ را انتخاب نموده و نسبت به ثبت مشخصات هویتی خود و مشخصات صندوق فروش رایانه اقدام نمایند. لازم است که قبل از این اقدام مؤدیان مذکور ثبت‌نام الکترونیکی (شماره اقتصادی) خود را نهایی نموده باشند.

 © 2018 ثبت شرکت | ثبت برند | ثبت نارین